Cenimo vašo zasebnost

Piškotke uporabljamo za izboljšanje vaše izkušnje brskanja, prikazovanje prilagojenih oglasov ali vsebine in za analizo našega prometa. S klikom na "Sprejmi vse" se strinjate z našo uporabo piškotkov.

Več informacij o piškotkih in zaščiti podatkov

🚚 Brezplačna dostava nad 100 € | ✅ 100% jamstvo brezskrbnosti
JAN 2024 I Prehrana / Nasveti

Regrat – naravno zdravilo za marsikatero bolezen

Čas branja: 5 min
Deli na:

Za nekatere zgolj nadležen plevel, za druge cenjeno zdravilo …

Navadni regrat (latinsko ime: Taraxum officinale) je v pomladnem času nemogoče zgrešiti.

Kamorkoli se ozreš, travniki dobesedno žarijo v rumenih odtenkih njegovih cvetov.

Zaradi izjemnih zdravilnih lastnosti regrata so vrtnarji nekoč celo odstranjevali travo, da bi zanj naredili prostor, v 20. stoletju pa se je njihov odnos do te trdožive rastline povsem spremenil.

Zakaj?

Regrat se namreč razmnožuje s svetlobno hitrostjo, poleg tega pa velja za neuničljivo rastlino, zato mnogi nanj gledajo zgolj kot na plevel, ki uničuje pridelek.

Pogosto se ukorenini tudi na precej neobičajnih mestih ...

Zaslediš ga lahko na gradbiščih, ob robovih cest ali igrišč in morda celo na svojem dvorišču, ko je že nekaj milimetrov med tlakovci dovolj, da rastlina požene korenine. Poleg tega se regratovi listi prebijejo celo skozi gramoz in asfalt.

Čeprav regrat, ki zraste praktično za vsakim vogalom, marsikoga precej ujezi, gre za pravo zakladnico antioksidantov, vlaknin in mineralov.

Že v starih časih so ga predpisovali za praktično vsako tegobo – od bradavic do kuge.

Kaj pa danes?

Vse bolj je priljubljen v kulinariki – predvsem kot nepogrešljiva sestavina spomladanskih solat. Njegovi izvlečki so še kako uporabni tudi v zdravilstvu, saj ima prav vsak del, od korenine do cvetov, svojo vlogo pri lajšanju raznih bolezenskih simptomov.

Ker prisegamo na naravno, smo se odločili, da natančneje raziščemo njegovo učinkovitost, na koncu pa te čaka še nekaj hitrih in enostavnih receptov.

KAZALO:
  1. OPIS RASTLINE
  2. KJE GA NAJDEŠ IN KDAJ JE PRAVI ČAS ZA NABIRANJE?
  3. HRANILNA VREDNOST
  4. ZDRAVILNI UČINKI REGRATA
  5. REGRAT V PREHRANI – RECEPTI

OPIS RASTLINE

Regrat (angleško: dandelion) je trajnica, ki jo uvrščamo v družino marjetic. Regrat latinsko ime

Ime je dobil po nazobčanih listih suličaste oblike, ki po videzu spominjajo na levje zobe.

Prve liste požene zgodaj spomladi, v obdobju med marcem in junijem pa ga prepoznaš po značilnih rumenih cvetovih, ki se sčasoma preoblikujejo v regratove lučke.

V višino zraste od 10 do 30 cm. Zaradi močnih korenin je izjemno trdoživ in se zelo hitro tudi precej razraste – rumeni cvetovi se od popka do semena namreč razvijejo le v nekaj dneh, poleg tega ima močne korenine, ki se pod zemljo delijo.

Tudi življenjska doba regrata je izjemno dolga – posamezna rastlina lahko živi od 10 do 13 let, zato je regrat, ki poganja na obrobju igrišča, morda starejši od otrok, ki se podijo mimo.

KJE GA NAJDEŠ IN KDAJ JE PRAVI ČAS ZA NABIRANJE?

Najbolje uspeva na travnikih, pašnikih, sadovnjakih, senožetih, ob cestah in ograjah, na zapuščenih vrtovih in njivah …

Pri nabiranju se kmetijskim površinam, pašnikom in območjem ob večjih prometnicah, ki so izpostavljena izpušnim plinom in drugim kemikalijam, raje izogni v čim večjem loku.

Regrat izjemno dobro vsrkava strupe iz okolja, zato se, preden se lotiš nabiranja, obvezno prepričaj, da ni bil škropljen s kakšno kemikalijo ali herbicidom, sicer si lahko narediš več škode kot koristi.

Vseeno pa ne glede na to, kje ga najdeš, ne pozabi na temeljito čiščenje, da s spodnje strani listov ali korenin odstraniš vso zemljo in morebitne žuželke. Regratove liste za okusno spomladansko solato lahko nabereš od sredine marca do sredine aprila. Sčasoma namreč listi postajajo vse bolj grenki in na svoj račun pridejo tudi tisti, ki se radi pozabavajo s pihanjem regratovih lučk.

HRANILNA VREDNOST

Regratovi listi vsebujejo izjemno veliko vitaminov A, C in K, pa tudi B2 in B6.

Od mineralov so najbolj zastopani železo, kalcij in mangan. Poleg tega ne vsebuje nobenih (nezdravih) maščob – še en razlog več, da se v prihodnje večkrat pojavi na tvojem jedilniku!

Hranilna vrednost na 100 g
Energijska vrednost 45 kCal
Ogljikovi hidrati: 9,2 g
- sladkorji 0,71 g
Beljakovine 2,7 g
Vlaknine 3,5 g
Voda 85,6 g
Vitamini in minerali
Vitamin A 1200 µg
Vitamin K 778 µg
Vitamin B6 0,3 mg
Riboflavin-B2 0,3 mg
Kalcij 187 mg
Železo 3,1 mg
Mangan 0,34 mg
Vir: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169226/nutrients

ZDRAVILNI UČINKI REGRATA

Regrat na splošno velja za odlično čistilno sredstvo oziroma močan antioksidant, a to še ni vse …

Regrat korenine Užitni namreč niso samo regratovi listi, ampak tudi korenina, steblo in cvetovi.

Kako si z njimi lahko pomagaš pri lajšanju različnih tegob, razkrivamo v nadaljevanju …

REGRATOVA KORENINA

Gre za najbolj zdravilni del rastline, ki jo lahko izkoplješ v jeseni ali preden regrat zacveti, toda pazi …

Če regratovo korenino pri izkopavanju poškoduješ, iz nje odteče mlečni sok in posledično izgubi svojo zdravilno moč. To lahko preprečiš tako, da jo izkoplješ skupaj z listi, dobro posušiš in suhe liste nato odrežeš. No, kakorkoli … Če ti jo iz zemlje vendarle uspe dobiti v celoti, je koristna za zdravje črevesja, saj zaradi visoke vsebnosti topne vlaknine, imenovane inulin, podpira naseljevanje zdravih črevesnih bakterij v tvojem prebavnem traktu, v tradicionalni ljudski medicini pa se že dolgo uporablja za čiščenje jeter, pri težavah z žolčnikom in za spodbujanje apetita. Da pozitivne učinke izkusiš na lastni koži, predlagamo, da si pripraviš čaj iz regratove korenine.

Nadvse uporabna je tudi v obliki kavnega nadomestka, ki ga prav tako lahko pripraviš doma. Postopek je čisto enostaven: korenine sušiš v pečici, dokler ne postanejo blage rjave barve. Preostane ti le še, da jih zmelješ in si pripraviš okusen brezkofeinski napitek.

REGRATOVO STEBLO

Ne priporočamo, da ga uporabiš v solati, saj poleg tega, da ni ravno prijetnega okusa, vsebuje belo lepljivo tekočino, grenčice in triterpene, ki lahko povzročijo bolečine v trebuhu, drisko in slabost, ampak to še ne pomeni, da nima zdravilnih lastnosti ...

Regrat kalorije Če regratovo steblo prežvečiš in izpljuneš, lahko odpraviš neprijeten zadah, afte in bele obloge na jeziku.

REGRATOVI CVETOVI

Rumeni cvetovi se ob zori odprejo, z mrakom pa zaprejo. Prav tako se zaprejo tudi pred dežjem, zato so nekatere kulture s pomočjo regrata celo napovedovale vreme.

Grenčine v regratovih cvetovih izjemno blagodejno vplivajo na celoten organizem, saj spodbujajo delovanje prebavnih žlez.

Ker vsebujejo veliko antioksidantov in vitamina C, ti lahko pomagajo tudi pri lajšanju okužbe sečil in drugih bakterijskih okužb.

Za lajšanje omenjenih simptomov predlagamo čaj iz regratovih cvetov. Za popestritev solatnih prelivov ali sladic nikakor ne moreš zgrešiti s sirupom, ponekod pa regratove cvetove uporabljajo celo za izdelavo vin.

REGRATOVI LISTIČaj regrat listi

Najbolj priljubljeni so v solati – pazi le, da za pripravo uporabiš čim bolj sveže, ko je vsebnost vitamina C največja (vsebujejo ga celo več kot pomaranče). Svež regrat v solati krepi imunski sistem, pospešuje presnovo in pomaga pri čiščenju krvi.

Poleg okusne solate lahko iz regratovih listov pripraviš še pesto ali juho, uporabni so tudi za čaj.

V ljudski medicini se že stoletja uporabljajo predvsem kot diuretik in sredstvo za pospeševanje prebave ... Čaj iz regratovih listov pospešuje izločanje urina, zaradi vsebnosti grenčin pa spodbuja izgorevanje maščob ter podpira delovanje ledvic, jeter in žolčnika. Zaradi visoke vsebnosti inulina ga priporočajo tudi sladkornim bolnikom.

Kot zanimivost naj še dodamo, da skodelica regratovih listov vsebuje kar 100 % predpisane dnevne potrebe po vitaminu A, ki je ključnega pomena za ohranjanje vida in preprečevanje prezgodnjega staranja kože.

REGRAT V PREHRANI – RECEPTI

Regrat po vsebnosti koristnih hranil, vitaminov in mineralov prekaša vsako zelenjavo ...

Če nimaš ideje, kje vse ga lahko uporabiš (razen v solati), v nadaljevanju razkrijemo 3 naše najljubše recepte, zaradi katerih tudi sami komaj čakamo na sezono regrata.

REGRATOVA JUHARegrat recepti

Sestavine:
  • olivno olje,
  • čebula,
  • korenje,
  • strok česna,
  • sol in črni poper,
  • piščančja jušna osnova,
  • zamrznjeni sirovi tortelini,
  • regratovi listi,
  • sveža bazilika,
  • parmezan.
Postopek priprave:

Na olju prepraži narezano čebulo, korenje in česen, dokler zelenjava ne postane nekoliko hrustljava.

Po približno 5 minutah dodaj sol, poper in regratove liste. Vse skupaj prelij s piščančjo jušno osnovo in počakaj, da zavre, dodaj še torteline in jih kuhaj, dokler niso “al dente” (5–10 minut).

Za konec dodaj še parmezan in svežo baziliko, to je pa vse.

Čisto preprosto, kajne?

OCVRTI REGRATOVI CVETOVIOcvrti regratovi cvetovi

Sestavine:
  • regratovi cvetovi,
  • ½ skodelice moke,
  • ½ skodelice mleka,
  • jajce,
  • olivno olje,
  • sol po okusu.
Postopek priprave:

V skledi zmešaj moko, mleko, jajce in sol.

Regratove cvetove pomoči v maso. Potem ti preostane le še, da jih na olivnem olju pražiš, dokler ne postanejo zlato rjave barve.

DETOKS ČAJ IZ REGRATOVE KORENINE

Čaj iz regratove korenine Sestavine:
  • 5–8 tankih rezin olupljenega svežega ingverja,
  • 2 žlički posušene in naribane korenine regrata,
  • 2 posušeni nageljnovi žbici,
  • sok limone,
  • naravno sladilo po okusu (med, agava, javorjev sirup, stevia …).

Rezine ingverja, regratovo korenino in nageljnove žbice prelij z vrelo vodo in počakaj 10 minut.

Predlagamo, da zaradi ohranjanja toplote na skodelico za ta čas položiš manjši servirni krožnik.

Po 10 minutah vodo lahko odcediš, dodaš še npr. med in limonin sok, in že je napitek pripravljen.

Zakaj čaj prav iz regratove korenine? Gre za del rastline, ki ima čudežno moč pri učinkovitem razstrupljanju jeter, kar potrjujejo tudi raziskave. Zato smo se odločili, da izvleček regratove korenine dodamo naši edinstveni rešitvi za razstrupljanje jeter iz naravnih sestavin – Golden Tree Liver Complexu v obliki kapsul, ki poleg tega, da ščiti in podpira delovanje jeter, pripomore k uravnavanju apetita, spodbuja prebavo in lahko celo pripomore k pravilnemu delovanju gastrointestinalnega sistema.Golden Tree Liver Complex

Poleg izvlečka korenine regrata smo dodali še:

  • izvleček kurkume
  • izvleček artičoke,
  • izvleček črnega popra,
  • vitamin B6,
  • vitamin B12 in
  • vitamin D3.

Če torej iščeš hitrejšo pot do rešitve, preizkusi naš Golden Tree Liver Complex. Če izdelek vseeno ne izpolni tvojih pričakovanj, nam ga v roku 60 dni lahko vrneš in do zadnjega centa ti povrnemo kupnino.

Naj se čistilna akcija začne!

Najbolj iskani produkti
Golden Tree My Cycle | Za hormonsko ravnovesje in dobro počutje
My Cycle

Kompleks ženskemu počutju prijaznih sestavin

49,90 € 39,90 € -20%

+DODAJ V KOŠARICO
Golden Tree Nighttime Burn | Termogenik brez kofeina
Nighttime Burn

Nočni termogenik

30,90 € 24,90 € -19%

+DODAJ V KOŠARICO
Golden Tree Premium Collagen Complex | Za zdravo kožo in lase
Premium Collagen Complex

Hidroliziran kolagen v prahu

49,90 € 39,90 € -20%

+DODAJ V KOŠARICO
Golden Tree Oral Biotics | Kompleks bakterij za ustno higieno
Oral Biotics

Kompleks mlečnokislinskih bakterij, namenjen ustni higieni

49,90 € 39,90 € -20%

+DODAJ V KOŠARICO
Najbolj brani prispevki

Košarica (0)

Do brezplačne poštnine vam manjka še 100,00 €