Nega razpokane kože na obrazu
Prav vsak od nas je že kdaj izkusil sitnosti suhe, hrapave kože. Luščenje in rdečica, pekoč občutek ali celo drobne ranice po rokah.
Situacija je vse prej kot prijetna. Pa vendar se mnogi z njo srečujejo vsako leto, najpogosteje ob spremembi letnih časov.
Hrapava in razpokana koža na obrazu je lahko eden glavnih vzrokov za slabo razpoloženje. Suhih stopal namreč ne razkazujemo kar vsem in jih lahko nadvse efektivno zaščitimo pred zunanjimi dejavniki.
Naš obraz pa je neprestano izpostavljen elementom, ki nam niso vedno naklonjeni.
Ko te spreletijo prvi občutki zategovanja in suhosti, se položaj lahko zdi brezupen, a na srečo ni tako.
Ni se ti treba sprijazniti s suho in na videz utrujeno kožo na obrazu, saj ji lahko z nekaj enostavnimi spremembami povrneš vlago in sijaj.
KAZALO:VZROKI ZA POJAV RAZPOKANE KOŽE NA OBRAZU
Da se tvoja razpokana koža lahko uravna, moraš najprej razumeti, zakaj se sploh pojavi.
Vzroki za razpokano kožo so namreč številni. Če imaš izrazito suho kožo, se morda boriš z več tegobami naenkrat.
Razpokana koža na obrazu se pogosto pojavi ob spremembi letnih časov. Občutek zategovanja in suhosti ter videz utrujene kože te lahko spravi v slabo voljo, ampak se vseh teh tegob lahko rešiš na zelo preprost način. Osnovo seveda predstavljajo ustrezna prehrana, način umivanja in ustrezna nega, ki te ščiti pred zunanjimi vplivi.
ZUNANJI DEJAVNIKI
1. VREME
Koža ne mara ekstremov. Pretiran mraz ali vročina, mrzel veter in suh zrak lahko poškodujejo kožno bariero in pospešijo izgubo vlage v koži.
2. SONCE
Pretirano sončenje kožo izsuši ter s tem povzroča prezgodnje staranje in dehidracijo.
3. POGOSTO UMIVANJE
Dolge, vroče prhe motijo delovanje kožne bariere, kar poveča transepidermalno izgubo vode (TEIV) – to je prehajanje vode skozi kožo v zrak.
4. NEUSTREZNA NEGA
Med najpogostejšimi krivci sta uporaba grobih mil in prepogosta eksfoliacija (odstranjevanje odmrlih kožnih celic), pogosto pa se razpokana koža pojavi tudi zaradi neučinkovitega vlaženja.5. ZDRAVILA
Izsušena koža je lahko posledica uživanja nekaterih zdravil. Pogosto so to zdravila za akne, diuretiki, antibiotiki in statini (zdravila za zniževanje holesterola v krvi).
NOTRANJI DEJAVNIKI
1. STAROST
Tvoja koža tvori naravne vlažilne faktorje, ki vežejo vodo iz zraka in vlažijo roženo plast kože – zunanjo plast povrhnjice. S starostjo se zmanjša količina naravnih vlažilnih faktorjev, posledica tega pa je tanjša, suha koža, ki slabše zadržuje vlago.
2. POMANJKANJE HRANIL
Tudi koža potrebuje določena hranila za nemoteno delovanje. Na suhi koži se pogosto odraža pomanjkanje omega-3 maščobnih kislin, B vitaminov in mineralov v sledeh (cink, selen, baker).
3. HORMONSKI VPLIVI
Delovanje hormonov vpliva na raven vlage in lipidov v koži. To najbolj zaznajo ženske, saj se suha koža rada pojavi po menopavzi ali med nosečnostjo.
4. GENETIKA
Žal so nekateri ljudje bolj nagnjeni k suhi koži. Z genetiko povezujemo tudi določene kožne bolezni, kot sta luskavica in atopijski dermatitis. Med simptomi se najpogosteje znajde srbeča, razpokana koža.
NASVETI ZA NEGO SUHE KOŽE
Razpokana in suha koža na obrazu se ne uravnava zgolj z eno univerzalno rešitvijo, ampak se moraš obravnave lotiti z različnih vidikov.
Zate smo zbrali nekaj najbolj učinkovitih nasvetov za boj s suho, razdraženo kožo, ki ti bodo brez dvoma pomagali do prožne in zdrave polti.RAZNOLIKA PREHRANA
Vsako kožno stanje je treba najprej zdraviti od znotraj.
Razpokana koža in težave, ki jo spremljajo, se lahko pojavijo zaradi pomanjkanja določenih hranil.
Za zdravo polt naj se na tvojem jedilniku pogosteje znajdejo vitamini A, B, C, D in E, cink, železo in omega-3 maščobne kisline.Verjemi, z raznoliko prehrano in barvitim krožnikom teh hranil nikakor ne moreš zgrešiti.
Za zdravje kože (in posledično celega telesa) priporočamo predvsem naslednja živila:
- morski sadeži,
- jajca,
- sladki krompir,
- špinača,
- citrusi,
- soja,
- gobe,
- ovsena kaša,
- semena in oreščki,
- križnice in
- stročnice.
PRAVILNO TUŠIRANJE
V hladnih dneh si marsikdo rad privošči vročo kopel ali prho – toda če trpiš za suho kožo, bodo učinki prej negativni kot pozitivni.
Vroča voda namreč s kože hitreje odstrani naravna olja in jo izsuši. Ko torej naslednjič stopiš pod tuš, si raje privošči mlačno prho.
Na začetku tvoje telo morda ne bo vajeno takšne spremembe v temperaturi in bo treba nekoliko stisniti zobe, toda rezultati bodo vredni truda.
Pri umivanju se izogibaj agresivnim milom in izberi blaga olja za tuširanje ali nežne gele, namenjene suhi koži. Razne gobice so lahko pregrobe za tvojo kožo, zato jih zaenkrat raje izključi iz rutine. Tuširanje oziroma kopanje naj traja med 5 in 10 minut.
Po tuširanju nežno odstrani odvečno vodo s telesa, brez drgnjenja. Na še vlažno kožo nanesi bogato vlažilno kremo, ki naj ne vsebuje dražečih snovi, kot so razna barvila, parfumi ali alkohol.
OBLAČILA SO POMEMBNA
Pri izbiri oblačil se vedno lahko zaneseš na naravne materiale, kot sta svila in bombaž. Volna ni priporočljiva, saj ob neposrednem stiku kožo lahko še bolj razdraži.
Pazi tudi pri pranju oblačil: vsaj dokler se spopadaš s suho kožo, se izogibaj pralnim praškom in mehčalcem z barvili in dišavami. Ta sredstva na oblačilih ostanejo še dolgo po pranju in skoraj vedno poslabšajo stanje izsušene kože.
ZAŠČITA PRED ZUNANJIMI VPLIVI
Najboljša kurativa je vedno preventiva. Ker že veš, kateri dejavniki prispevajo k pojavu suhe kože, se pred njimi zdaj lahko ustrezno zaščitiš.
Razdražena in razpokana koža je lahko zelo boleča, zato predlagamo, da si pred pomivanjem posode vedno nadeneš rokavice, pred mrazom in vetrom pa se zaščiti z ustreznimi oblačili.
Sonce prav tako ni nedolžno, zato je uporaba sončne kreme priporočljiva skozi celo leto, tudi pozimi. Za zadostno zaščito izberi vsaj faktor 30.
Ker je tvoja koža trenutno bolj razdražljiva, izbiraj med kremami za občutljivo kožo z mineralnimi filtri, kot sta cinkov in titanijev oksid.
USTREZNA NEGA
Za lažjo izbiro ustreznih negovalnih izdelkov je dobro poznati osnovno sestavo kože.
Kožo sestavljajo trije glavni sloji:
- povrhnjica (epidermis),
- usnjica (dermis) in
- podkožje (hipodermis).
Roženo plast imenujemo tudi kožna bariera. Precej primerno ime, saj preprečuje vdor škodljivih snovi, istočasno pa poskrbi, da koža ne izgublja nujne vlage.
Osnova sijoče, prožne kože je torej zdrava kožna bariera.
Kožna bariera pri suhi koži žal ne deluje optimalno. Hitro olajšanje lahko dosežeš s prilagojeno nego kože in z vključitvijo določenih koristnih sestavin.
Še prej poglejmo, katerim sestavinam se raje izogni, če je tvoja kožna bariera poškodovana:
- Dišave in barvila – zaradi povečane občutljivosti kože se jim definitivno izogibaj.
- Alkohol – v mislih imamo predvsem etanol, ki kožo še dodatno izsuši.
- Kisline – suha, razpokana koža je lahko posledica pretirane uporabe kislin (salicilna, glikolna, mlečna kislina ...).
- Retinoidi dražijo suho kožo, zato jih odsvetujemo, dokler si koža ne opomore.
Bistvo je, da iz rutine za nekaj časa umakneš dražeče snovi in jih nadomestiš s sestavinami, ki kožo pomirjajo in vlažijo.
Na srečo je slednjih na pretek, zanje pa ni treba odšteti celega premoženja. Določene namreč najdeš skoraj v vseh izdelkih za nego kože.
- Ceramidi: voskaste maščobne molekule, ki koži pomagajo zadrževati vlago in so pomemben del zdrave kožne bariere. Količina ceramidov v koži z leti upada, zato kreme s ceramidi lahko še posebej koristijo zreli koži.
- Skvalan: nekoliko manj znana sestavina, ki je pravo zlato za suho kožo. Skvalan je derivat skvalena, naravne sestavine sebuma. Pomaga pri preprečevanju izgube vlage in deluje kot antioksidant.
- Hialuronska kislina je naravno prisotna v skoraj vseh telesnih tkivih. Gre za močan hidrator, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju prožnosti in vlage v koži. Dandanes jo lahko najdeš v večini izdelkov za nego kože, od krem do raznih serumov. Pazi le, da hialuronsko kislino naneseš na vlažno kožo in takoj zatem uporabiš še kakovostno negovalno kremo.
- Glicerin: na prvi pogled skromna, po drugi strani pa osnovna sestavina večine vlažilnih krem. Glicerin je tudi naravno prisoten v kožni povrhnjici. Kožo mehča, ji pomaga pri absorpciji in zadrževanju vlage. Več kot je glicerina v povrhnjici, bolje je koža hidrirana.
- Karitejevo maslo je zakladnica maščobnih kislin, antioksidantov in vitaminov, ki imajo protivnetni in zdravilni učinek na kožo. Njegova bogata tekstura na koži ustvari pregrado in jo varuje pred zunanjimi vplivi.
- Arganovo olje: eno najboljših olj za suho kožo, saj velja za bogat vir koristnih lipidov in maščobnih kislin, prav tako pa se lahko pohvali z visoko vsebnostjo vitamina E – antioksidanta s protivnetnim delovanjem.
- Urea je del naravnih vlažilnih faktorjev, prisotnih v koži. Kožo hidrira in pomirja srbečico. Od drugih sestavin se razlikuje po tem, da deluje tudi keratolitično. Pomaga odstranjevati poroženele plasti kože in tako izboljša absorpcijo vlažilnih sestavin, rezultat tega pa je boljše zadrževanje vlage v koži.
KREMA ZA OBRAZ ZA SUHO IN RAZPOKANO KOŽO
Ker je uspeh zdravljenja suhe in razpokane kože v veliki meri odvisen od kakovosti tvoje vlažilne kreme, ti želimo razkriti inovacijo, ki je plod sodelovanja vrhunskih strokovnjakov s področja nege kože.
Skupaj s priznanim estetskim kirurgom dr. Fabjanom smo razvili formulo, ki bo razveselila in obogatila tudi najbolj utrujeno in izsušeno kožo na obrazu. Imenuje se Golden Tree Ageless.Tvoja koža bo v hipu pomirjena in nahranjena, ti pa lahko ponovno zadihaš in se posloviš od rdečice, luščenja ali zoprnega srbenja.
Velika prednost kreme Golden Tree Ageless se skriva v njeni posebni teksturi – kljub svojim hranljivim sposobnostim se krema zelo lepo vpije in ne pušča mastnega občutka na koži.
Učinkovita formula združuje kopico super sestavin, ki kožo vlažijo:
- skvalan,
- hialuronska kislina,
- niacinamid,
- arganovo olje,
- izvleček krilate alge in
- olje grozdnih pešk.
In obilico pomirjujočih sestavin:
- izvleček zelenega čaja,
- azijski vodni popnjak, bolj znan kot Centella asiatica,
- izvleček rožmarina in planike,
- hidroliziran polimer akacijeve smole,
- šipkovo olje.
Poleg tega se naša krema ponaša tudi z močnim anti-aging učinkom, zato bo ustrezala prav vsem, ne glede na starost ali tip kože.
Krema Golden Tree Ageless je navdušila že mnogo zvestih uporabnic in uporabnikov, njeni hitri in dolgotrajni učinki pa celo nam včasih vzamejo dih. Je rešitev brez primere. Veseli nas, da jo zdaj lahko preizkusiš in optimalno zdravje svoje kože občutiš tudi ti.