Nega kože telesa: 8 trikov za lepši izgled
Nega kože?
O tem je sicer vse več govora in vse večje število posameznikov koži namenja veliko več pozornosti kot včasih, ampak pazi.
Žalostno je, da se nega kože za večino začne pri čelu, ustavi pa tik nad vratom.
Si slučajno v tej skupini tudi ti?
Če je tvoj odgovor pritrdilen, si zapomni, da si delaš veliko škodo. Na srečo lahko situacijo s pomočjo pravih informacij hitro obrnemo tebi v prid.
Poglej …
Zakaj bi lepa koža krasila samo tvoj obraz, če lahko zdrava, sijoča in svilnato mehka koža krasi tudi druge dele telesa?
In vse to na račun nadvse preproste strategije, katere glavni del predstavlja en sam element.
Tako je.
Stvar je v bistvu zelo enostavna.
Mozaik, ki poskrbi za sijočo in zdravo kožo, je sestavljen iz naslednjih delcev:
- nežnega gela za tuširanje,
- rešitve za piling,
- hidratantne kreme in
- kreme z zaščitnim faktorjem 30+ (SPF).
Kaj točno to pomeni v praksi, razkriva naslednjih osem skrbno izbranih nasvetov za lepo kožo skozi celo leto – pa naj bo to v sezoni šalov ali kopalk.
KAZALO:- PRVI KORAK DO ZDRAVE KOŽE
- EKSFOLIACIJA ZA SIJOČO KOŽO
- VESELA KOŽA JE NAVLAŽENA KOŽA
- TUDI STOPALA POTREBUJEJO LJUBEZEN
- NE ZAVRZI NELJUBIH IZDELKOV
- ZAŠČITI SE PRED SONCEM
- LEPA PORJAVELOST BREZ ŠKODE
- FAVORIT MED KREMAMI
PRVI KORAK DO ZDRAVE KOŽE
Prvi korak do zdrave kože je hkrati tudi prvi korak vsake negovalne rutine – to je čiščenje.
Zato sledi prvih nekaj vprašanj v povezavi s to prakso ...
Ali še vedno uporabljaš dražeča mila in gele, v katerih se skrivajo sulfati, ki tvojo kožo po nepotrebnem izsušijo in jo oropajo naravno prisotne vlage?Je poleg tega tvoja koža po tuširanju vedno rdeča zaradi neizprosno vroče vode?
Kako dolgo že uporabljaš tisto gobico za tuširanje?
Se že dva tedna brez milosti do suhega drgneš z isto brisačo?
Če se najdeš v vseh teh vprašanjih, potem imamo zate odlično novico – z našimi nasveti bo tvoja koža že po prvem tuširanju v veliko boljšem stanju.
Začnimo pri temperaturi.
Vroča voda poškoduje kožno bariero – pregrado, ki preprečuje vdor bacilov in nesnage ter zadržuje vlago v koži. Zato naj bo sprememba št. 1 tuširanje s toplo oziroma mlačno vodo. Da se odvadiš umivanja s pretirano vročo vodo, predlagamo, da med tuširanjem postopoma zmanjšuješ temperaturo vode in tako dosežeš koži prijazno temperaturo.
Večina gelov za tuširanje vsebuje sulfate, katerih glavna vloga je zgolj bogato penjenje. Tako sulfati kot parfumi obremenijo kožo in so še posebej nevarni, če je ta suha in občutljiva.
Rešitev je preprosta – če je le mogoče, vedno izberi blage gele za tuširanje brez sulfatov in dišav.
Velikokrat to ni izvedljivo, zato razkrivamo še eno skrivnost: če ravno ne opravljaš pretirano fizičnega dela, ti ni treba vsakič namiliti celega telesa.
V večini primerov uporaba gela zadošča za umivanje pod pazduho, čiščenje intimnih predelov in umivanje stopal, kar zagovarjajo tudi dermatologi, saj se na ta način izogneš nepotrebnemu spiranju naravnih vlažilnih faktorjev s kože. Če uporabljaš balzam za lase, pa le temeljito speri ostanke z zgornjega dela telesa, da preprečiš draženje kože in pojav aken.
Tretja stvar je uporaba raznih gobic ali “luf” za umivanje. Verjetno ne slišiš prvič, da so odlično leglo bakterij in plesni, česar si na svojem telesu definitivno ne želiš. Če se gobici težko odrečeš, predlagamo, da izbereš boljšo alternativo – krpice za tuširanje, ki jih po vsaki uporabi lahko opereš v pralnem stroju.
Navsezadnje je pomembno redno menjavanje brisače in nežno sušenje s tapkanjem, agresivno drgnjenje pa raje prihrani za pomivanje posode.
EKSFOLIACIJA ZA SIJOČO KOŽO
Eksfoliacija oz. piling ali odstranjevanje odmrle kože je ključen del nege za mehko kože. Piling izvajaj od 1- do 3-krat tedensko – odvisno od tega, kako občutljiva je tvoja koža.Izbiraš lahko med številnimi metodami, nikakor se ti ni treba omejiti na eno samo. Le pretiravati ne smeš – s prepogostimi pilingi lahko hitro poškoduješ zdravo kožno bariero.
Mehanski in fizični piling sta najpogostejši metodi. Sem spadajo vsi sladkorni, kavni in solni pilingi, rokavice in razne krtače za telo.
Naše skromno mnenje je, da je piling s kvalitetno rokavico daleč najboljši od vseh naštetih, saj na ta način najlažje zagotoviš enakomeren piling celega telesa.
Fizični piling priporočamo tudi pred britjem in dan ali dva po britju, da se rešiš zoprnih vraščenih dlak.
Druga metoda so kemični pilingi, ki razrahljajo vezi med kožnimi celicami in nežno odstranijo odmrle celice. Dostopni so v obliki krem, losjonov ali gelov za tuširanje (če uporabljaš slednjega, pazi, da ga spereš šele po 2–5 minutah delovanja).
Najpogosteje se pri izvajanju kemičnih pilingov uporabljajo kisline (laktična, glikolna, salicilna) in encimi (papaja, ananas). Zaradi nežnosti so posebej priporočljivi za občutljivo kožo. Mastna oz. aknasta koža bo salicilne kisline nadvse vesela, saj deluje protivnetno in protibakterijsko, poleg tega pa še topi maščobo/sebum.VESELA KOŽA JE NAVLAŽENA KOŽA
So tudi tebe učili, da mastna koža ne potrebuje vlaženja? No, to prepričanje je še kako zmotno. Čisto vsaka koža potrebuje in si zasluži kakovostno vlažilno nego.
Za vlaženje kože je na voljo kopica izdelkov, ki jih delimo v štiri kategorije:
- Geli – “najlažji” vlažilci, ki vsebujejo veliko vode in nič olja;
- losjoni – večinoma na vodni osnovi, z malo olja;
- kreme – praviloma vsebujejo isto količino olja in vode ter
- mazila – vsebujejo večinoma olje in malo ali nič vode.
Kot vidiš, se izdelki v glavnem razlikujejo po vsebnosti vode in olja v svoji formulaciji. Razporejeni so tudi od najmanj do najbolj vlažilnih. Gelov ni priporočljivo uporabljati brez uporabe drugih vlažilcev, saj niso najbolj efektivni pri preprečevanju izhlapevanja vode iz kože (transepidermalna izguba vode).
Tistim z bolj mastno kožo pa bo najbolj ustrezala formulacija losjona in tudi krem, saj jih je veliko dandanes izdelanih tako, da se hitro vpijejo v kožo in je ne mastijo.
Če te muči zelo suha koža, se definitivno poslužuj bogatih krem in mazil, ki učinkovito vlažijo kožo in v njej zadržujejo vlago.
Kremi ali losjonu lahko tudi primešaš hranilno olje ali ga naneseš kot zadnji korak nege telesa.
Dodaten nasvet: po britju priporočamo nanos pomirjujočega gela z aloe vero in radodaren sloj najljubše vlažilne kreme.
Najboljše sestavine za zdravo in navlaženo kožo so:
- ceramidi,
- maščobne kisline (tudi trigliceridi),
- holesterol,
- glicerin,
- aloe vera,
- pantenol,
- olja in masla,
- hialuronska kislina,
- niacinamid in
- peptidi.
TUDI STOPALA POTREBUJEJO LJUBEZEN
Daleč od oči, daleč od srca? Naj to ne velja za tvoja stopala. Za svoje trdo delo si definitivno zaslužijo kakovostno nego.No, postopek je lahko zelo preprost ...
- Topla kopel, ki ji lahko dodaš kopel za stopala, epsom sol ali kar sodo bikarbono. Po kopeli najlažje poskrbiš za dodatno nego stopal (piling, urejanje nohtov ...).
- Trdo kožo odstrani s pilingom. Enkrat na dva meseca si privošči kislinski piling stopal – tega na tržišču najdeš v obliki posebnih nogavic. Vsaj 3-krat tedensko izvedi tudi piling s kamnom oziroma pilo ali kak drug mehanski piling.
- Za noro mehka stopala vsak večer po tuširanju na vlažno kožo nanesi obilen sloj bogate vlažilne kreme in obuj bombažne nogavice. Katerakoli krema bo imela dober mehčalen učinek, še posebej pa priporočamo kremo za stopala z ureo.
- Pomembno je tudi zdravje nohtov. Za lažje striženje lahko stopala prej namočiš, nato pa nohte postrižeš v ravni črti. Med prhanjem si predel za nohti očisti s krtačko, po prhanju pa poskrbi za obnohtno kožico z vlažilno kremo ali oljem za nohte, ki vsebuje vitamin E.
NE ZAVRZI NELJUBIH IZDELKOV
Imaš doma cel kup izdelkov za nego obraza, na katerih se zgolj nabira prah? Nikar ne čakaj, da se pokvarijo in romajo v koš za smeti! Kar je dobro za obraz, je dobro tudi za telo. Koža telesa je manj reaktivna in bolje prenaša nove izdelke.
- Pomirjujoči toniki – uporabi jih po britju ali depilaciji za hitro pomiritev in vlaženje.
- Vitamin C – odličen za dekolte in ramena, kjer se pogosto začnejo pojavljati prvi pigmentni madeži.
- Hialuronska kislina – vrhunska sestavina za vlaženje kože na vratu in dekolteju.
- Blagi retinoidi – lahko pomagajo zmanjšati pojavnost strij, gubic, aken in hiperpigmentacije.
- Kisline – eksfoliacija pred britjem, piling za stopala in rešitev za akne po celem telesu.
Naše najboljše priporočilo se glasi, da izdelke, ki jih običajno uporabljaš za nego obraza, naneseš tudi na vrat, dekolte in roke – še posebej vlažilne serume, kreme in SPF izdelke. Omenjeni deli telesa so najbolj izpostavljeni zunanjim vplivom, zato znake poškodovane kože in staranja začnejo kazati med prvimi.
Skoraj vsako kremo, losjon ali čistilni gel lahko naneseš na kožo telesa in si tako privoščiš malce razvajanja, razen če tvoja koža nikakor ne prenese določene sestavine ali izdelka.
ZAŠČITI SE PRED SONCEM
Opekline, suha in povešena koža, bolezni, pigmentne lise … Le komu se da ukvarjati s tem? Dejstvo je, da pretirano sončenje kožo skoraj nepovratno poškoduje. Resda brez sonca naša koža ni zmožna proizvesti nujnega D vitamina, toda ali veš, koliko sonca pravzaprav potrebujemo za proizvodnjo omenjenega vitamina?Odgovor je …
10–30 minut, nekajkrat tedensko.
Niti približno ne potrebujemo ur in ur sončenja, zato se lahko pred soncem brez skrbi ustrezno zaščitiš – klobuk, sončna očala, ohlapna oblačila in navsezadnje uporaba kreme z zaščitnim faktorjem 30 ali več.
V poletnem času ne pozabi dodatne pozornosti nameniti svojim nogam in stopalom, saj je koža na teh predelih zaradi nošenja odprte obutve še dodatno izpostavljena sončnim žarkom in drugim zunanjim vplivom.
LEPA PORJAVELOST BREZ ŠKODE
Kdo pravi, da ni lepe barve brez "praženja" na soncu? Naraven videz porjavele kože lahko dosežeš tudi s samoporjavitvenimi kremami in losjoni ali z obiskom salona za teniranje telesa (t. i. spray tan).Spray tan je bolj obstojna metoda – sam postopek traja okoli 30 minut in drži od 7 do 10 dni.
Za ohranjanje zagorelosti je kremo za samoporjavitev treba nanesti približno enkrat tedensko.
Čeprav sta slednji dve metodi veliko bolj varni od poležavanja na soncu, vseeno ni pametno pretiravati. Aktivna sestavina v izdelkih za teniranje telesa je dihidroksiaceton (DHA), ki povzroča oksidativni stres. Dolgotrajna uporaba teh izdelkov tako povzroča prezgodnje staranje, gubice in hiperpigmentacijo.Navsezadnje se je najbolje čimprej sprijazniti s svojim tenom kože, pa čeprav smo "beli kot stena".
FAVORIT MED KREMAMI
Prvo mesto med hidratantnimi kremami nedvomno pripada svilnato lahki kremi Golden Tree Bloom, ki vsebuje koži prijazne sestavine s pomirjevalnim, regenerativnim in vlažilnim učinkom.
Zaradi prefinjene formulacije ustreza ljudem ne glede na starost in njihov tip kože. V njenih učinkih boste uživali stari in mladi, s suho ali mastno kožo.
Priporočamo, da jo nanesete vsak dan, takoj po kopeli ali tuširanju – tako lahko eno pakiranje Golden Tree Bloom uporabljate kar do dva meseca.Z nanosom bo tvoja koža uživala v pestrem izboru najboljših učinkovin:
- Niacinamid – eden najboljših vitaminov za zdravo kožno bariero. Pozitivno vpliva na blaženje aken, rdečice in atopijskega dermatitisa, poleg tega pa pripomore k temu, da se tvoja koža ne masti prehitro.
- Probiotiki – vplivajo na hitrost in kakovost obnove povrhnjice, kar pomeni okrepljeno kožno bariero in boljše zdravje kože.
- Vitamin C – eden najmočnejših antioksidantov. Ščiti pred UV poškodbami, svetli pigmentne madeže in spodbuja nastajanje kolagena.
- Hialuronska kislina – zadržuje vodo, pomaga ohranjati vlažnost in elastičnost kože.
- AcquaCell – posebna kombinacija izvlečkov jabolčne lupine, leče in lupine lubenice. Kožo dokazano hidrira kar do 24 ur po nanosu.
- Aloe vera – odlična za regeneracijo in pomirjanje kože s protivnetnimi in antibakterijskimi komponentami.
Po našem mnenju Golden Tree Bloom z lahkoto najde mesto na vsaki polici. Privošči svojemu telesu nekaj res dobrega in se prepričaj o izjemnih rezultatih ene najboljših krem za nego telesa.