Kako navlažiti kožo na obrazu? 6 preprostih korakov
Kako navlažiti suho kožo na obrazu, ki povzroča občutek zategnjenosti in na določenih delih celo razpoka?
Vsekakor gre za neprecenljive informacije, saj izsušena koža še zdaleč ni tako nedolžna težava, kot si večina predstavlja.
Izsušena koža je namreč precej pogosto stanje, ki nakazuje na poškodovano kožno bariero, medtem ko je funkcija zdrave kožne bariere zadrževanje vlage, obenem pa tudi ščiti organizem pred vdori škodljivih snovi iz okolja.Občutljivost, srbečica, vnetja in celo atopijski dermatitis – vse to so neprijetne posledice poškodovane kožne bariere.
Za zdravo in hidrirano kožo nikakor ne potrebuješ zapletene rutine s tisoč in enim izdelkom – ravno obratno.
Obraz ti bo veliko bolj hvaležen, če si vzameš nekaj časa za učinkovito in redno dnevno razvajanje. Postopek seveda korak za korakom razkrijemo v nadaljevanju.
V samo šestih korakih lahko namreč kar doma poskrbiš za optimalno vlaženje obraza (za št. 5 ti ne bo treba odšteti niti centa). KAZALO:- ČIŠČENJE
- SERUM
- VLAŽILNA KREMA
- KREMA Z ZAŠČITNIM FAKTORJEM
- HIDRACIJA PRIDE OD ZNOTRAJ
- DO NAPETE IN SIJOČE KOŽE S KREMO AGELESS
1. ČIŠČENJE
Dobra nega se vedno začne s čiščenjem kože.
Sicer na videz enostaven korak, a na žalost si večina posameznikov že v tem primeru povzroči veliko škode.
Kako točno, razkrijejo informacije v nadaljevanju, saj bomo izpostavili tri najpogostejše dejavnike, ki lahko povzročijo neprijetno zategovanje in pekoč občutek po umivanju obraza …
POGOSTO UMIVANJE IN VROČA VODA
Z umivanjem ne odstraniš le raznih nečistoč in odmrlih kožnih celic, ampak tudi naravno prisotna olja v koži.
Pogosto umivanje ali umivanje z vročo vodo ta olja odstrani hitreje, kar je tudi eden od razlogov za suho in razdraženo kožo, zato z umivanjem obraza nikar ne pretiravaj – dvakrat dnevno z mlačno vodo bo povsem dovolj.AGRESIVNI ČISTILNI GELI
Na hitro se bomo dotaknili skupine sestavin, ki se zelo pogosto znajdejo v čistilnih gelih za nego mastne in aknaste kože.
To so sulfati, natančneje gre za natrijev lavril sulfat in natrijev lavret sulfat – površinsko aktivni sestavini, ki se vežeta na nečistoče na koži in poskrbita za obilico penjenja med umivanjem.Žal pa sta omenjeni sestavini pri svojem delu pogosto preveč učinkoviti, saj odstranita tudi nujno potrebna olja in beljakovine, zato tvoja koža postane izsušena.
Predlagamo, da v prihodnje raje izbereš kremast čistilni gel z vlažilnim učinkom ali gel z vsebnostjo nežnih penilcev, kot je na primer natrijev lavril sulfoacetat.UPORABA KRPIC IN KRTAČK
Razni pripomočki za čiščenje obraza so koristni za odstranjevanje odmrlih kožnih celic. Težava pa nastane, če jih uporabljaš prepogosto, saj poškodujejo kožno bariero, česar rezultat je dehidrirana koža, nagnjena k suhosti, rdečici in nečistočam. Pri vsakodnevnem čiščenju obraza je umivanje z rokami čisto dovolj.Če uporabljaš ličila, priporočamo čiščenje v dveh korakih: najprej s čistilcem na oljni osnovi, nato pa še z običajnim čistilnim gelom.
2. SERUM
Čiščenju sledi prvi korak na poti do hidriranega, sijočega obraza.
Serumi so koncentrirana mešanica ene ali več učinkovin, ki ciljajo na točno določeno kožno težavo – naj bodo to gubice, pigmentacija ali akne. V tem primeru nas najbolj zanimajo serumi z vlažilnim učinkom ... Vsi vlažilni serumi vsebujejo skupino sestavin, ki jim pravimo vlažilci ali humektanti. To so sestavine, ki nase vežejo vodo iz spodnjih plasti kože in okolja. Priporočljivo je, da tovrstne serume nanašaš na vlažno kožo in takoj zatem naneseš še hranljivo kremo, ki bo poskrbela za zadrževanje vlage v koži. Najpogostejši humektanti v vlažilnih serumih so:- hialuronska kislina,
- glicerin,
- pantenol,
- aloe vera,
- alantoin in
- propilen glikol in butilen glikol.
Če se boriš s suho kožo in se poslužuješ pilingov, predlagamo, da jih vsaj za nekaj časa umakneš iz svoje rutine – vsaj dokler tvoja koža ni ponovno pripravljena nanje.
Tvoj serum naj torej ne vsebuje eksfoliacijskih kislin (glikolna, salicilna) in retinoidov. Priporočamo tudi uporabo seruma brez etanola, barvil ali dišav, ki kožo dodatno obremenijo in razdražijo.3. VLAŽILNA KREMA
Za učinkovito vlaženje obraza pa seveda nikar ne pozabi na vlažilno kremo, ki poskrbi za zadrževanje vlage v koži.Tovrstne kreme poleg vlažilnih vsebujejo še dve skupini sestavin, ki imajo prav tako velik vpliv na zadrževanje vlage v koži …
EMOLIENTI
Mehčajo in gladijo zgornjo plast kože ter preprečujejo izhlapevanje vode iz njene površine. Med emoliente prištevamo maščobne alkohole, maščobne kisline, ceramide, različna olja in masla.OKLUZIVI
Pri zaščiti in vlaženju kože imajo podobno vlogo kot emolienti.
Okluzivi namreč na površini kože ustvarijo hidrofobno plast in tako preprečijo transepidermalno izgubo vode (prehajanje vode skozi kožo v zrak). Mednje uvrščamo mineralna olja, voske in silikone. Najboljše kreme pogosto vsebujejo tudi mešanico treh skupin lipidov, ki so ključnega pomena za zdravo kožno bariero:- ceramidi pomagajo ohranjati funkcionalnost kožne bariere in zadržujejo vlago v koži;
- holesterol pospešuje obnovo kožne bariere in izboljšuje elastičnost kože;
- maščobne kisline pripomorejo k vzdrževanju ravnovesja lipidov v koži.
4. KREMA Z ZAŠČITNIM FAKTORJEM
Morda se sprašuješ, kaj na tem seznamu počne krema za sončenje?Odgovor je preprost – če si želiš zdravega videza kože, jo moraš temu primerno tudi zaščititi.
Brez kreme za zaščito pred soncem so vsi predhodni koraki zaman …
Če dnevne UV zaščitne kreme ni na tvojem seznamu izdelkov za nego kože, tudi vse druge produkte lahko vržeš naravnost v koš. Izpostavljanje soncu brez zaščite namreč močno poškoduje kožno bariero in povzroči dehidracijo kože.
Na srečo je obdobje, ko so bile v modi mastne in “težke” UV zaščitne kreme, že zdavnaj mimo. Dandanes lahko izbiraš med kopico različnih izdelkov, ki so na voljo za vse tipe kože.
Poleg teksture UV zaščitne kreme je pomembna tudi vsebnost filtrov, ki jih delimo na mineralne in organske. Mineralna filtra, kot sta titanov dioksid in cinkov oksid, sta priporočljiva za vse z občutljivo kožo ali poškodovano kožno bariero, saj ne povzročata tako močnega draženja kot organski filtri.V osnovi zadošča že uporaba kreme z zaščitnim faktorjem 30.
5. HIDRACIJA PRIDE OD ZNOTRAJ
Koža, tako kot telo v osnovi, vsebuje približno 60–70 % vode.
Če tvoj organizem trpi za pomanjkanjem vode, se bo dehidracija slej ko prej pokazala tudi na tvojem obrazu: koža bo izgubila prožnost in sijaj, prikradle pa se bodo tudi drobne gubice.
Najlažji način za naravno vlaženje kože je torej pitje zadostnih količin vode in nesladkanih pijač.Pazi – napitki z vsebnostjo sladkorja v tem primeru ne štejejo, saj sladkor povzroča dehidracijo, popolnoma enak učinek pa ima tudi uživanje slanih živil.
Za zdravje kožne bariere in lepo polt lahko med drugim poskrbiš z uživanjem koži prijaznih živil:- mastne ribe,
- kostna juha,
- semena in oreščki,
- citrusi in jagodičevje,
- križnice,
- črna čokolada in
- zeleni čaj.
6. DO NAPETE IN SIJOČE KOŽE S KREMO AGELESS
Kombinacija ustrezne prehrane in redne vadbe nikoli ne razočara. Ne smemo pa pozabiti še na tretjo komponento, ki je prav tako pomembna – ustrezna krema za nego kože na obrazu. Krema Golden Tree Ageless je bila ustvarjena v sodelovanju z enim najbolj priznanih estetskih kirurgov – dr. Fabjanom, in velja za resnično učinkovito rešitev. Med drugim znižuje nivo progerina – spregledane beljakovine, ki se kopiči v celicah in je glavni krivec za starikav videz kože.Krema vsebuje specifično kombinacijo učinkovin, s pomočjo katerih:
- upade nivo progerina v tvoji koži;
- se izboljša sinteza kolagena in elastina;
- tvoja koža pridobi na volumnu;
- je koža bistveno bolje zaščitena pred zunanjimi dejavniki, ki sicer negativno vplivajo na njeno stanje.
Za pozitiven vpliv na tvojo kožo pa so zaslužne naslednje sestavine:
- krilata alga Alaria esculenta (Juvenessence™ – patentirana aktivna sestavina proti staranju);
- hidroliziran biopolimer akacijeve smole (Easyliance™ – patent, ki gladi kožo, njegov lifting učinek pa je viden že po 5 minutah);
- gorska roža očnica ali planika (Majestem™ – patent, ki ščiti pred oksidativnim stresom in ponovno ustvarja napet videz kože);
- zeleni čaj (bogat z antioksidanti, ki ustvarjajo pregrado in pomagajo zaščititi kožo pred poškodbami iz okolja);
- olje grozdnih pešk (bogato z aminokislinami, vitamini in omega 3 maščobnimi kislinami – zagotavlja čvrst, napet in naravno sijoč videz kože);
- šipkovo olje (vitamin C v šipkovem olju koži povrne gladkost in naraven sijaj, prav tako pa spodbuja sintezo koži lastnega kolagena in zmanjšuje pigmentne nepravilnosti);
- arganovo olje (ima odlično sposobnost vlaženja kože in je prava zakladnica vitamina E);
- rožmarin (velja za enega najboljših naravnih antioksidantnih izvlečkov in deluje protimikrobno);
- azijski vodni popnjak (pomirjevalna sestavina z regenerativnimi in protivnetnimi lastnostmi, ki ustreza vsakemu tipu kože in deluje proti staranju).
Videz bolj čvrste, napete in prožne kože nastopi že 5 minut po nanosu kreme, hkrati pa pripravek deluje tudi globinsko – kot naravni lifting obraza, ki upočasnjuje staranje kože.
Preizkusi jo tudi ti in zasij v nov dan!